GRIFFITH CLUB  HONOURS

A list of Griffith's honours through the years

FOOTBALL HONOURS: SENIOR GRADE  
Riverina Football League 1982-Present

Premiers 2003
Runners-up 1991, 2002, 2004, 2018, 2019
Minor premiers 2002, 2018

Club Championships: 1991, 2002, 2018, 2019
Wooden spoon 1988, 2010
South Western District Football League 1939-40, 1946-81
Premiers 1952, 1968
Runners-up 1950, 1964, 1965, 1966, 1969, 1971, 1972
Minor premiers 1949, 1952, 1964, 1965, 1968, 1969, 1973, 1974, 1977
Wooden spoon 1956, 1980
Leeton District Football Association 1931, 1935-38, 1941
Premiers 1938
Wooden spoon 1931
Western Riverina Aust. National Football Association 1934
Runners-up 1934
Griffith District Aust. National Football Association 1932-33
Premiers 1933
Barellan District Football Association 1929-30
Nil
M.I.A Football League 1925-27
Premiers 1926, 1927
Runners-up 1925
Minor Premiers 1925, 1927
Griffith District Football Association 1921-22
Premiers 1922
Runners-up 1921
Minor Premiers 1922
Unknown District Football Association 1914-15
Premiers 1914, 1915

HONOURS: RESERVE GRADE
Riverina Football League 1982-Present

Premiers 1997, 2002, 2019
Runners-up 2000, 2007, 2015, 2017, 2018
Minor Premiers 1996, 1997, 2000, 2002, 2007, 2017, 2019 
South Western District Football League 1951-81
Premiers 1969, 1973, 1976, 1978
Runners-up 1968, 1974, 1979
Minor Premiers 1970, 1973, 1976, 1978, 1979
Leeton District Football League 1946-50
Premiers 1947
Minor Premiers 1947

HONOURS: THIRD GRADE
Riverina Football League 1982-Present

Premiers 1989, 1991, 1999, 2016
Runners-up 1995, 2012
Minor Premiers 1991, 2016, 2017
South Western District Football League 1965-81
Premiers 1969, 1975
Runners-up 1966, 1974, 1976
Minor Premiers 1966, 1975, 1976


HONOURS: LEAGUE BEST & FAIREST AWARDS
Riverina Football League 
Jim Quinn Medal (Senior Grade) 1982-Present
1989 - Les Parish (23) votes
1993 - Gary Argus (23)
2000 - Phillip Rowston (20)
2005 - Matthew McDonald (23) tied
2011 - Guy Orton (22)
2012 - Guy Orton (20) tied 
Frank Gaynor Medal (Reserve Grade) 1995-Present
1999 - Mal Irvin (tied)
2001 - Gary Argus
2002 - Shane Ruyg
2003 - Greg Dreyer (tied)
2017 - Royce Johns
2018 - Royce Johns
Lionel Petts Trophy (Third Grade) 1982-94
1990 - Dean Owen (tied)
1994 - Malcolm Burke
Lou Brown Medal (Third Grade) 1995-Present
2002 - Ben Wade
2017 - Isaac Campbell

South Western District Football League
William Gammage Medal (Senior Grade) 1948-81

1948 - Geoff Willis (6) best on ground votes
1957 - Vic Hathaway (6)
1961 - Vic Hathaway (24) 
1964 - Len Sexton (38)
1972 - Sid Robins (23)
1981 - Grant Luhrs (20)
Lanham Trophy Reserve Grade) 1958-1981
1967 - Ray Smith
1976 - Graham Manning
1981 - Darryl Collis 
Lionel Petts Trophy (Third Grade) 1967-1981
1969 - Denis Tyndall
1972 - Glen Luhrs
1975 - Greg Savage (tied)

Leeton District Football Association
Schier & Sons Cup (Senior Grade)

1935 - Alf Anstee (6) votes
Lanham Trophy (Reserves Grade)
1947 - Frank and Terry Wood (3-way tie).

 
HONOURS: LEAGUE LEADING GOALKICKERS
Riverina Football League
Kiesling Trophy (First Grade) 1982-95
 
1984 - Scott Barber (69 goals)
1994 - Gary Argus (77)
1995 - Dean McGowan (83)
Stewart Fraser Medal 1997-Present 
2002 - Danny Beriman (83)

2019 - Jacob Conlan (61)
Neil Griggs Trophy (Reserve Grade) 1982-Present
1997 - Brenton Harrison (96)
2002 - Shane Ruyg (130)
2005 - Gary Argus (102)
2006 - Gary Argus (87)

2019 - Kris Duncan (52)
Dalco Trophy (Third Grade) 1982-Present
1985 - Jamie Bennett (51)
1994 - Brenton Harrison (52)
2002 - Ashley Gardner (67)
2017 - Giuseppe Rovere (65)

South Western District Football League
Kiesling Trophy (First Grade) 1961-81

1961 - Len Sexton (69)
1962 - Len Sexton (57)
1968 - Ron O'Neill (114)
1972 - Grant Luhrs (79)
1975 - Ralph Robins (92)
Neil Griggs Trophy (Reserve Grade) 1967-81
1969 - Grant Luhrs (64)
1970 - Chris Sharpe (64)
1976 - Victor Wilson (76)
1978 - Darrell Collins (69)
Jim Quinn Trophy (Third Grade) 1967-81
1969 - Chris Sharpe (36)
1970 - Paul Savage (25)
1975 - Allan Hicken (92).


NETBALL: CLUB HONOURS
A grade 
Riverina Football League 1988-1998, 2000-Present 

Premiers 2000, 2006 
Runners-up 2003, 2010 
Minor premiers 2006 
Wooden spoon 1989, 1990, 1998  

B grade 
Riverina Football League 1991-94, 96-97, 2000-Present 

Premiers 2006  
Runners-up 2005 
Minor Premiers 2005, 2006 
Wooden spoon 1991  

C grade 
Riverina Football League 2002-Present
 
Premiers 2005, 2010  
Runners-up 2002, 2003, 2004, 2006 
Minor Premiers 2002, 2003, 2006, 2019

Juniors / Under 17 grade 
Riverina Football League 1995, 2001-Present  

Premiers 2003, 2005, 2006, 2007  
Runners-up 2001, 2004, 2011 
Minor Premiers 2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2011, 2017


HONOURS: LEAGUE BEST & FAIREST AWARDS
Riverina Football League 
A grade 

1994 - Karen Evans 
1997 - Karen Conlan (22)  
2004 - Caryn Stuckings (tied)  

B grade
2005 - Renae Rawle 
2004 - Kayleen Ward 
2007 - Allison Ward

C grade

2019 - Jasmine Boyland 

Juniors / Under 17
2002 - Angela Salvestro
2001 - Diane White 
2004 - Erin Patterson 
2007 - Hannah Binks (tied)
2017 - Noel Barone


WOMEN FOOTBALL: CLUB HONOURS
Southern NSW Womens 2018-Present

Runners-up 2019

Under 16 
M.I.A. Youth Girls 2017-Present 
Premiers 2017, 2018.