1946 SWDFL SEASON RESULTS

Griffith Knockout Easter Carnival -  Monday April 22, 1946
Darlington Point 2.5 d Griffith (2) 0.3, Binya/Rankin Springs 4.2 d Whitton 0.1, Griffith  (1) by walkover , Ganmain 5.5 d Narrandera 0.1, Leeton 4.4 d Coolamon 1.3, Darlington Point 3.6 d Griffith (1) 2.4, Ganmain 3.7 d Binya/Rankin Springs 1.3, Leeton 2.4 d Darlington Point 0.1;
Final: Leeton 4.0 (24) drew with Ganmain 4.0 (24)


SWDFL Round 1 - Saturday April 27, 1946 at Griffith Showground
Griffith  2.7 (19) lost to Ganmain 20.20 (140)

SWDFL Round 2 -  Saturday May 4, 1946 at Matong Sportsground
Matong 7.10 (52) d Griffith  6.10 (46)

SWDFL Round 3 -  Saturday May 11, 1946
Griffith bye
Reserves LDFA R1 (Sun): Griffith bye
Note: Fivebough was unable to field a team in Griffith and withdrew from LDFA Kinlock Cup competition.


SWDFL Round 4 -  Saturday May 18, 1946 at Narrandera Sportsground
Narrandera 24.21 (165) d Griffith 1.3 (9)
Note: Griffith team was five players short. Leo Foley (Narrandera) kicked 14 goals
Reserves LDFA R2 (Sun): Whitton 15.17 (107) d Griffith 2.5 (17)


SWDFL Round 5 -  Saturday May 25, 1946 at Griffith Showground
Griffith 4.15 (39) lost to Grong Grong 13.18 (96)
Umpire: A Borger
Reserves LDFA R3 (Sun): Leeton 7.8 (50) d Griffith 6.5 (41)

SWDFL Round 6 -  Saturday June 1, 1946 at Kindra Park
Coolamon 7.19 (61) d Griffith 2.6 (18)
Best: Griffith: Ben Clarke, Alex Stevenson, Jack Waide
Reserves LDFA R4 (Sun): Griffith 7.4 (46) d Narrandera 5.2 (32)
Goals: Griffith: Ben Clarke 2, Doug Broughton 2, Kevin Tyndall 2, Robert Higgins
Best: Griffith: Kevin Tyndall, Ben Clarke, Doug Broughton, Jack Bennett.

Challenge Match - Saturday June 8, 1946 at Narrandera Sportsground
S.W.D.F.L. .................  6.14 (50) 
Eastern Suburbs ...  8.10 (58)
Selected SWDFL team: Cecil Williamson (capt., Narrandera), Ivan McKay (vice capt., Ganmain), Ben Clarke (Griffith), Bill Woolnough (Narrandera), B Walton (Leeton), Tom Maloney (Coolamon), Dud Mattingly (Matong), J Traynor (Coolamon), Garney Logan (Ganmain), Bob Hutchins (Griffith), A "Hopper" Walton (Narrandera), Leo Foley (Narrandera), Frank Williamson (Coolamon), Bob Dryburgh (Grong Grong), Bill Carroll (Ganmain), Richie Younger (Leeton), Adrian Dedini (Ganmain), Paddy O'Connell (Leeton), Les McPherson (Ganmain), Eddie Luhrs (Leeton). Jack Corcoran (Grong Grong), E Currey (Narrandera). 
Eastern Suburbs: Jim McCallum (capt.), V McGuiness, B Dickson, F Edwards, K Radford, A Kemp, J Thompson, B McDougall, D Edgeworth, J Flockton, R Robertson, C Dawkins, D Brown, R Ladd, J Murphy, F Myles, H Hewish, E Chard, L Weatherall, K Allen.


SWDFL Round 7 -  Saturday June 15, 1946 at Griffith Showground
Griffith 4.8 (32) lost to Leeton 9.14 (68)
Umpire: John Reed (Leeton)
Reserves LDFA R5 (Sun): Griffith def Darlington Point

Coolamon Knock Out Carnival - Monday June 17, 1946
R1: Ganmain 5.3 d Methul 4.4, Coolamon 7.10 d Ariah Park (2) 2.1, Leeton  7.4 d Ariah Park (1) 4.7, Narrandera 7.11 d Barellan 3.4, Beckom 8.5 d Gumly 3.5
R2: Coolamon 3.9 d Griffith 3.5, Ganmain 4.7 d Grong Grong 4.3, Leeton 8.7 (55) d Narrandera 3.1 (19), Beckom bye
Semi-Finals: Ganmain 8.6 d Coolamon 1.2, Leeton 9.6 d Beckom 4.5; Final: Ganmain 8.4 (52) d Leeton 4.5 (29)
Att 1500 $162 


SWDFL Round 8 - Saturday June 22, 1946 at Ganmain Sportsground
Ganmain 26.15 (171) d Griffith 3.9 (27)
Reserves LDFA R6 (Sun): Griffith bye


SWDFL Round 9 - Saturday June 29, 1946 at Griffith Showground 
Griffith  3.3 (21) def Matong 1.4 (10)
Reserves LDFA R7 (Sun): Griffith 2.2 (14) lost to Whitton 7.13 (55) 

SWDFL Round 10 - Saturday July 6, 1946
Griffith bye
Reserves LDFA R8 (Sun): Griffith 5.9 (39) drew with Leeton 5.9 (39) 


SWDFL Round 11 - Saturday July 13, 1946 at Griffith Showground 
Griffith 7.13 (55) lost to Narrandera 9.6 (60)
Best: Griffith: Fred Savage, Ben Clarke, Bob Hutchins, Denny O'Callaghan, Jack O'Brien, Eddie Forrestal
Reserves LDFA R9 (Sun): Narrandera 6.6 (42) lost to Griffith 6.11 (47)

Ganmain Knock Out Carnival - Saturday July 20, 1946
R1: Ganmain 6.4 d Grong Grong-Matong 0.2, Coolamon 2.6 v Ariah Park (2) 1.4, Narrandera 2.6 d Barellan 2.2, Leeton 5.6 d Ariah Park (1) 1.5, Griffith won on forfeit over Wagga
R2: Ganmain won on forfeit, Coolamon 2.5 d Gumley 2.3, Narrandera 4.2 d All Blacks (Victoria) 2.4, Leeton 1.4 d Griffith 0.3
Semi-Finals: Ganmain 6.9.45 d Coolamon 0.3.3, Narrandera 4.3.27 d Leeton 0.7.7
Final: Ganmain 2.10 (22) d Narrandera 1.0 (6)


SWDFL Round 12 - Saturday July 27, 1946 at Grong Grong Oval
Grong Grong  def Griffith on forfeit
Reserves LDFA R10 (Sun): Darlington Point def Griffith
Reserves LDFA (Kinlock Cup) Ladder: Whitton 40, Leeton 30, Griffith 22, Darlington Point 16, Narrandera 12.

Reserves LDFA (Kinlock Cup) First Semi Final - Sunday July 28, 1946 at Whitton Recreation Ground
Darlington Point ....  0.3 .. 2.6 .. 3.10 ..6.16 (52)
Griffith ....................... 0.3 .. 2.5 .. 3.6 .. 3.9 (27)

Ariah Park Knock Out Carnival -  Saturday August  3, 1946 
Ganmain 69 d Ariah Park (2) 13, Ariah Park (1) d Temora (2) 7, Coolamon 17 d Temora (1) 15, Barellan 48 d Griffith 23, Beckom 51 d Four Corners 20, Leeton 48 d Kamarah nil, Ganmain 45 d Tullibigeal 12, Beckom 46 d Barellan 30, Ariah Park (1) 75 d Coolamon 33, Leeton 28 d Lake Cargelligo 14
Semi-Finals: Ariah Park (1) 54 d Leeton 48, Ganmain 41 d Beckom 9.
Final: Ganmain 4.6 (30) d Ariah Park (1) 4.1 (25). Best: Ganmain: Ivan McKay, Barry McPherson, Bill Carroll, Joe Carroll, Les Crozier, Merv Priest
Ariah Park: Alex Prentice, R English, W Brown, A Murdock, W Bryce

LDFA Second Semi Final - Sunday August 4, 1946 at Whitton Recreation Ground
Whitton ... 6.1 .. 9.2 .. 10.2 .. 16.6 (96)
Leeton .... 2.1 .. 3.2 .. 4.3 .. 4.7 (31)
Whitton: Lew Thompson (capt.), H Aliendi, Jeff Thompson, P Lehman, D Thompson, O DeMamiel, J Tucker, Les Thompson, F Kenny, R Gladman, J Lehman, C Turner, E Thompson, W Painting, F Wheatley, J Pannowitz, W Asmus, P Weaven; W Rhodes, K Miller
Leeton Reserves: E Luhrs (capt.), J Kelly, D Lynch, P O'Connell, C Deaton, R Luhrs, F Bell, R Reynolds, K Harrington, R Schier, R Pinchbeck, J Martin, F O'Connell, S Thompson, S Harrington, G Marks, R Taylor, S Braddy, J Curtis, K Luhrs
Umpire: Don Stevenson (Barellan)
 

SWDFL Round 13 -  Saturday August 10, 1946 at Griffith Showground 
Griffith 7.6 (48) lost to Coolamon 10.7 (67)

LDFA Preliminary Final - Sunday August 11, 1946
Leeton Reserves ... 3.4 .. 5.6 .. 5.17 ..  6.20 (56)
Darlington Point .... 0.2 .. 0.3 .. 2.3 ..  4.3 (27)
Leeton Reserves: E Luhrs (capt.), L Byrnes, D Lynch, P 'OConnell, C Deaton, R Luhrs, R Younger, W Bell, G Marks, R Schier, J Martin, F O'Connell, M Harrison, S Thompson, R Braddy, J Curtis, K Luhrs, R Pinchbeck; R Taylor, R Reynolds
Darlington Point: R Jones, G Carter, H Glass, E Tremlett, T Fuller, W Cook, D Turner, E King, W Keeble, J Bradbury, W G Elliott, R Kennedy, G Bloomfield, P O'Neill, J Fuller, B Cull, W Bloomfield
Umpire: Mr Stevenson (Darlington Point)


Challenge Match -  Saturday August 17, 1946 at Leeton Showground
Riverina Select ... 3.5 .. 6.9 .. 8.11 .. 11.12 (78)
Perth F.C. ............. 4.5 .. 8.8 .. 11.11 .. 14.12 (96)
Goals: Riverina: A Murdock 5, L Foley 3, R Dryburgh 2, P O'Connell
Perth: R Tucker 5, F Wray 2, E Strauss 2, A Carter, F Johnson, F Evans 
Umpire: Harvey Jamieson (VFL)
Riverina Select: Bill Pleming, Bill Preston, Alex Prentice, Arthur Murdock (Ariah Park), Jack Waide, Len McInerney (Barellan), Cecil Williamson (capt.), Leo Foley, Nev Hinchcliffe (Narrandera), Vic Woolnough, Roy McPherson, Arthur Crozier,  Merv Priest (Ganmain), Bob Dryburgh (Grong Grong), Paddy O'Connell, (Leeton), Ben Clarke (Griffith), Eddie Luhrs (Leeton), Jim Talbot (Narrandera); Jack Corcoran (Grong Grong), Dud Mattingly (Matong).
Perth F.C.: S Sinclair (capt), J 0'Dea, N Aitken, B Rigg, F Johnson, L Muir, D Cowper, F Evans, F Wray, F Puddey, Merv McIntosh, Ron Tucker, K Hayton, A Carter, E Strauss, T Moriarty, R Miller, P Foster, H Matthews.

LDFA Grand Final - Sunday August 18, 1946 at Leeton Showground
Whitton .................... 2.3 .. 2.3 .. 5.9 .. 5.9 (39)
Leeton Reserves.... 0.0 .. 1.7 .. 1.7 .. 3.9 (27)
Whitton: Lew Thompson (capt.), Henry Aliendi, Doug & Jeff Thompson, John & Phil Lehman, Ossie DeMamiel, Jack Tucker, Fred Kenny, Rube Gladman, Charlie Turner, Les & Ted Thompson, Bill Painting, Fred Wheatley, Bill Asmus, Percy 'Ike' Weaven, K Miller; W Rhodes
Leeton Reserves: Eddie Luhrs (capt.), Des Lynch, Len Byrnes, Jack Crouch, J Williams, Maurie Harrison, F Bell, R Reynolds, Richie Younger, Roy Pinchbeck, Patrick O'Connell, J Martin, Frank O'Connell, Stan Thompson, K Harrington, Wilbur Bell, R Taylor, R Braddy, R Schier, Jack Curtis
Umpire: Harvey Jamieson (VFL)


SWDFL Round 14 - Saturday August 24, 1946 at Leeton Showground
Leeton 17.8 (110) d Griffith 3.6 (24)

SWDFL First Semi Final - Saturday August 31, 1946 at Narrandera Sportsground 
Leeton .......... 3.6 .. 5.8 .. 8.10 .. 10.12 (72)
Coolamon ...  2.0 .. 4.2 .. 5.3 .. 9.4 (58)
Best: Leeton: P 0'Connell, C Hopley, J Williams, J Curtis, L Joyce, E Luhrs, R Younger
Coolamon: J Scates, R Hehir, P Leary, M Curtis, A Dedini, M Iverach
Umpire: W Forster (VFL) 

Leeton Silver Jubilee Knock Out Carnival - Sunday September 1, 1946
PR: Leeton 2.8 d Whitton 2.1, Griffith 5.3 d Darlington Point 1.0 
R1: Ganmain 5.4 d Grong Grong 1.2, Narrandera 5.7 d Coolamon 2.3, Dookie 6.8 d Ariah Park 2.4,  Leeton 5.6 d Griffith 3.1, Ardmona 4.9 d Tullilibeal 3.7, Hay 5.1 d Four Corners 28, Border United 4.5 d Howlong 2.1
Qlf-Finals: Ganmain 8.10 d Narrandera 2.2, Dookie 5.2 d Coreen 1.2, Ardmona 4.7 d Leeton 3.7, Border United 3.4 d Hay 2.4
Semi-Finals: Ganmain 4.6 d Dookie 4.4, Border United 3.4 d  Ardmona 2.4
Final: Border United 3.4 (22) d Ganmain 1.2 (8)
Border United (Corowa): J Ross (capt), W Chisnall, K Williams, R Modistacha, P Gale, W Witherden, L Hennessey, R Tait, P Fitzgerald, F Ferrari, W Eyers, W O'Donoghue, K Thomason, J Bartlett, F Eyers, J O'Donoghue, J Bush, R Eyers, R Forge
Ganmain: I McKay (capt), V Woolnough, K Gumbleton, J O'Connell, M Pieper, W McPherson, D McPherson, G Logan, C Heath, W B Carroll, L Crozier, B McPherson, M Priest, R McPherson, A Crozier, L Carroll, L Brill, N J Buchanan, J P Carroll, K O'Brien
Umpires: F H Grant, A F Forster (Melbourne), A Harding , S Watts (Leeton)
Note: Jack 'Jazbo' Thompson playing for Hay was voted best and fairest player of the Knockout.


SWDFL Second Semi Final - Sunday September 8, 1946 at Matong Sportsground
Ganmain ......... 4.4 .. 7.5 .. 10.10 .. 13.11 (89)
Narrandera ... 1.6 .. 2.7 .. 3.10 .. 5.11 (41)
Goals: Ganmain: C Heath 3, W McPherson 3, I McKay 2, L Crozier 2, A Crozier, L McPherson, J P Carroll
Narrandera: L Foley 3, Jack Durnan, J Duncan 
Best: Ganmain: V Woolnough, I McKay, A Crozier, C Heath, M Priest, W McPherson, K Gumbleton, W Carroll, L McPherson
Narrandera: L Foley, A Walton, P Seymour, W Woolnough, C Williamson, J Talbot, F Foley, J Duncan
Umpire: D Sullivan (VFL)

SWDFL Preliminary Final - Saturday September 14, 1946 at Narrandera Sportsground
Narrandera ... 3.7 .. 7.10 .. 10.14 .. 14.17 (101)
Leeton ............ 2.1 .. 4.4 .. 7.5 .. 7.9 (51)
Goals: Narrandera: L Foley 4, G Howell 3, J Duncan 2, F Foley, J Talbot, H Turner, N Hinchcliffe, J Durnan
Leeton: J Crouch 2, K Burton, J Curtis, E Luhrs, K O'Connell, R Younger
Best: Narrandera: J Duncan, S Day, J Talbot, L Foley, C Williamson
Leeton: E Luhrs, P O'Connell, R Younger, J Crouch, D Lynch
Narrandera: C Williamson (capt.), J Duncan, N Hinchcliffe, E Currey, L Longmore, H Turner, K Teal, C Weygood, F Foley, J Talbot, S Day, R Jones, W Woolnough, A R Walton, Jim Durnan, Jack Durnan, G Howell, L Foley; M Morrison, P Durnan 
Leeton: 'Scroggs' Hopley (capt.), E Luhrs, J Kelly, J Crouch, P 0'Connell, C Dunn, R Younger, J Curtis, D Lynch, K Luhrs, F J O'Connell, B Walton, J Schier, L Joyce, A Mitchell, K Burton, R Pinchbeck, K Harrington; S Harrington, K O'Connell
Umpire: P H Lane (VFL)

SWDFL Grand Final - Saturday September 21, 1946 at Matong Sportsground
Ganmain ......... 3.1 .. 8.10 .. 10.11 .. 18.17 (125) 
Narrandera ... 3.2 .. 4.2 .. 7.5 .. 8.6 (54)
Best: Ganmain: M Priest, A Crozier, L McPherson, I McKay, K Gumbleton, Joe Carroll
Narrandera: L Foley, J Talbot, C Weygood, P Seymour, S Day, J Duncan
Ganmain: Ivan McKay (capt.), Vic Woolnough, Keith Gumbleton, Joe Carroll, Merv Pieper, Bill McPherson, Les McPherson, Lawrence Carroll, J. D. 'Digger' Carroll, Bill Carroll, Les Crozier, Barry McPherson, Merv Priest, Roy McPherson, Arthur Crozier, Len Brill, Jack Buchanan, Garney Logan, Kevin O'Brien, Jack Dedini, Arch Hetherington
Narrandera: Cecil Williamson (capt.), Jack Duncan, Nev Hinchcliffe, E. 'Banjo' Currey, Les Longmore, Henry Turner, K. Teale, Cyril Weygood, Frank Foley, Jim Talbot, Stan Day, Ross Jones, Bill Woolnough, A.R. 'Hopper' Walton, Jim Durnan, Jack Durnan, Gordon Howell, Leo Foley, Mac Morrison, Pat Durnan, Ted Hardie, Les Sheather
Umpire: Cleary (VFL)

SEASON REVIEW - 1946 
Though the war ended in 1945, it took months for some players to get demobbed so the League's administrators decided to wait until 1946 before getting back to a normal basis. This gave clubs a whole season to sort themselves out again and, in spite of many difficulties, all SWDFL clubs survived the war period, though near neighbour Whitton decided to play in the Leeton District F.A. (Kinlock Cup), a Sunday competition. 
Ben Clarke had taken over as Griffith first team captain. Only five players who had played in our 1938 premiership team were still around when normal football resumed in 1946. These included Bill Brown, Eddie Forrestal, Bob Hutchins, Fred Savage and George Wade.  
New players to arrive immediately after the war included Mil, Ben and Fred Clarke, Eric Geddes, Brian Higgins, Bill Jones, Denny O'Callaghan, Bruce and Ian Stevenson,  Jack and Rex Waide. These were to form the backbone of the Red and Whites side during the early post-war years. 
The opening Saturday encounter was to be Ganmain at the   showground. The team was selected from as follows:- Ben Clarke (capt), Jack Bennett, Ray Brill, Bill Brown, Jim Collis, George Grieve, Eddie Forrestal, Jack Higgins, Joe Hunt, Bob  Hutchins, Bill Jones, Jimmy Mack, Hugh McLean, Jack O'Brien, Denny O'Callaghan, John O'Keefe, 'Tige' Parslow, Ken Reid, Robert Stevenson (Charlie Stevenson son), George Wade, Jack and Rex Waide, and Pat Withers. However, it wasn't a particularly good performance and in the end they had to settle for a 119 point thumping.   
The next six games saw them suffer six defeats at the hands of Matong, Narrandera, Grong Grong, Coolamon, Leeton and Ganmain before at last they registered their first and only victory of the season beating Matong at home 3.3 (21) to 1.4 (10). 
Incidentally on May 18, a game which Griffith played five men short, resulted in Narrandera's star forward Leo Foley booting 14 goals – an individual goal kicking record against Griffith. 
On the Knock-out Carnival scene the local team failed to record a win at either Griffith, Coolamon, Ganmain or Ariah Park. But in the big Leeton Silver Jubilee Carnival where 18 teams completed  including two from Victoria (Ardmona and Border United) they did at least manage one victory beating Darlington Point in a preliminary round match.  
Ben Clarke represented Riverina at Leeton against the touring Perth F. C. team that included giant Western Australian state ruckman Merv McIntosh, champion full forward Ron Tucker and N. Aitken, a deaf and dumb lad but more than useful winger. 
Griffith reserves team bowed out of the Kinlock Cup finals race during the first week, going down to Darlington Point 3.9 (27) to 6.16 (52). 
This season also marked the end of Jack Inman reign as club president a position he held since 1938. (By Trevor Harrison)

 
1946 GRIFFITH SENIOR PLAYERS LIST
Jack Bennett, Ray Brill, Alex Broad, Doug Broughton, Bill Brown, Phillip Cedelland, Ben Clarke, Fred Clarke, Mil Clarke, Jack Collis, Jim Collis, Eddie Forrestal, Eric Geddes, George Grieve, Brian Higgins, Jack Higgins, Jim Flood, Max Holden, Joe Hunt, Robert Hutchins, Bill Jones, Jack Kelleher, Allan King, Tom Lawler, Jimmy Mack, Jimmy Mack, George Mackenzie, Hugh McLean, Jack O'Brien, Denny O'Callaghan, John O'Keefe, Fred Owen, Jim Parker, Bernell Parslow, Ken Reid, Jack Rowan, Fred J. Savage, Ron Shaw, Alex Stevenson, Bruce Stevenson, Robert Stevenson, Kevin J. Tyndall, Claude Wade, George Wade, Hal. Waide, Jack Waide, Rex Waide, Roy 'Jack' Wells, Pat Withers, Terry Wood

 

1946 SENIOR DEBUTS & FINAL SENIOR GAMES
Debuts:
Ray Brill, Alex Broad, Doug Broughton, Fred Clarke,  George Grieve, Brian Higgins, Max Holden, Joe Hunt, Bill Jones, Jack Kelleher, Tom Lawler, Jimmy Mack, George Mackenzie,  Jack Rowan, Robert Stevenson, Hal. Waide 
Final Games: George Alexander, Jack Bennett, George Bowsher, Ray Brill, Doug Broughton, Bill Brown, Phillip Cedelland, Jack Collis, George Grieve, Jack Higgins, Max Holden, Jack Kelleher, Allan King, Jimmy Mack, Ken Reid, Jack Rowan, Ron Shaw, Alex Stevenson, Robert Stevenson, Hal. Waide.

ALSO PLAYED FOR GRIFFITH IN 1946
Reserves:
George Alexander, George Bowsher, Leo Charles, Curry, Bill Dance, Norm Dwyer, Norm Foster, Ron Matheson, Frank Molloy, Bill Morshead, Des, John and Kevin O'Dwyer, Bob Shrives, Noel Tyndall, Walsh, Barry Wood, T Wright.