2019 SEASON RESULTS

Click on 2019 season to return

Elimination Final – Sunday September 1, 2019
Riverina Football Netball League
Venue: Robertson Oval
Umpires: Tim Beard, Dallas McKelvie and Ryan Dedini (RUA)
Ganmain-GGM …..… 3.0 .. 4.1 .. 7.5 .. 10.8 (68)
Mangoplah-CUE ….. 2.2 .. 7.4 .. 13.6 .. 18.6 (114)

GANMAIN-GRONG GRONG-MATONG: Bradley Hare, James Wilson, Dylan Cook; Jack Sase, Joshua Walsh, Edward Daniher; James Finucane, Lachlan Parker, Zac Wiencke; Daniel Foley, Ben Walsh, Jack McCaig; Michael Rothnie, Jethro Peck, Matthew Hamblin; Jacob Olsson, Aaron Proctor, Scott Proctor; Sam McCready, Jesse Lander, Max McCaig, Matthew Knagge
MANGOPLAH-COOKARDINIA UNITED-EASTLAKES: Jacob Whitley, Blake Chapman, Alex McCormack; Jake Hindmarch, Tim Smith, Patric Griffin; Jack Collins, Nick McCormack, Elliott Winter; Ethan Schiller, George Kendall, Trent Cohalan; Charlie Chambers, Andrew Dickins, Dominic Bunyan; James Scott, Ryan Price, Lachlan Kendall; Pat Killalea, Jacob Taylor, Jeremy Rowe, Alex Jones
GOALS
Ganmain-GGM: J Olsson 3, Z Wiencke 2, J Lander 2, M Rothnie, B Walsh, D Foley
Mangoplah-CUE: G Kendall 8, J Scott 2, E Schiller 2, A Jones, J Whitley, P Griffin, C Chambers, L Kendall, N McCormack
BEST PLAYERS
Ganmain-GGM: J Olsson, Z Wiencke, J Lander, B Walsh, A Proctor, B Hare
Mangoplah-CUE: G Kendall, J Scott, T Smith, N McCormack, E Schiller, P Griffin

Reserves
Mangoplah-CUE ....... 3.4 .. 5.5 .. 7.6 .. 11.6 (72)
Wagga Tigers ............ 1.3 .. 5.4 .. 8.7 .. 9.11 (65)

Goals - MCUE: S Barlin 7, M Keatley, M Bloomfield
Wagga: C Pavitt 4, M Etchells 3, I Lyons, M Noonan
Best players - MCUE: P Mohr, M Pollack, H. Dew, S Barlin, S Marsden, J Melton
Wagga: M Etchells, J Larwood, J McCoullough, B Ryan, S Lucas, W Adams

Under 17.5
Griffith ................... 0.1 .. 1.1 .. 2.5 .. 3.5 (23)
Leeton-Whitton ..... 5.5 .. 7.11 .. 11.13 .. 16.19 (115)

Goals - Leeton-Whitton: B Wood 5, C Steele 3, M Crompton 2, R Patten 2, N Ryan 2, J Celi, K Pete
Griffith: A Brown 2, B Rowston
Best players - Leeton-Whitton: N Ryan, J Thomas, J Rourke, C Steele, R Patten, A Crelley
Griffith: D Bennett, B Mirtschin, I Testoni, A Brown, J Whitworth, D Cosson
Griffith: Dylan Jamieson, Angus Bartter, Bradley Clifford; Isaac Testoni, Isaac Piva, Jamie Best; Quade Stevenson, Dean Bennett, Lachlan Wallace; Blake Jamieson, Sam Robinson, Archie Ray; Liam Gilbert, Ben Rowston, Angus Brown; Brodie Mirtschin, Kyle Bennett, Jordan Whitworth; Mitch Salvestro, Zac Demamiel, Jordan Kirby, Damien Cosson

Netball – A grade: Coolamon 45 d Griffith 40; A reserve: Ganmain-GGM 42 d Leeton-Whitton 39; B grade: Mangoplah-CUE 34 d Leeton-Whitton 33; C grade: Wagga Tigers 31 d Leeton-Whitton 29; Under 17: Ganmain-GGM 32 d Collingullie-GP 26.

2019RFL sf1.jpg