1999 RFL SEASON RESULTS

Click on Programme for Club Notes

PLAYER TRANSFERS

IN: Kevin Baxter (Waratah, NT), Danny Beriman (Robinvale), Nick Donnellon (Coleambally), Shayne Driscoll, Paul Eyles (Eaglehawk), Cory Frater (Rivcoll), Mark Hildebrandt (St Marys, NT), Matt Pollock (Eaglehawk), Shane Treacy

OUT: Gary Argus (Coleambally), Danny Baxter (Leeton-Whitton), Greg Collins (Coleambally), Matt Cox (Cairns Saints), Damien Crotty (Ardlethan), David Gee, Michael Elliott, Dean Hilton (Coolamon), Tony Mahar (Belconnen), Frank Matthews (Waratah-NT), Mark O'Connor, Aaron O'Keefe, Adrian Stibbard, Silvanis Tipiloura (Waratah, NT); Kevin Baxter (Waratah, NT). 

Round 1 - Saturday April 10, 1999 at Gumly Oval 2.10pm

East Wagga-Kooringal ... 7.1 .. 11.6 .. 16.10 .. 18.14 (122)

Griffith .............................. 2.3 .. 3.4 .. 3.6 .. 5.7 (37)

Goals: EWK: Brent Loughton 8, Kent Butcher 2, Jamie Charlton 2, Mark Gorham 2, Michael Kemp 2, Geoff Hopkins, Craig McGough

Griffith: Kevin Baxter 2, Danny Beriman, Michael Duncan, Shane Ruyg

Best: EWK: Tom Gorham, Brent Loughton, Mick McPherton, Andrew Patmore, Nathan McDonald, Bruce Willett

Griffith: Dean Jamieson, Phillip Rowston, Jake Maguire, Peter Hunt, Matt Waide

Reserves: East Wagga-Kooringal 17.15 (117) d Griffith 1.4 (10)

Goals: D Sheather

Best: D Bannam, C Blanchard, M Kenny, M Bunn, D Dunn

Under 18: Griffith 21.14 (140) d East Wagga-Kooringal 1.0 (6)

Goals: R Simpkin 5, G Minchin 5,  D Giorgi 2, M Edwards 2, C Blanchard 2, S Rawle 2, S Mitchell 2, S Gash, K Bannam, M Butcher, T Gallagher

Best: D Giorgi, K Bannam, R Simpkin, M Edwards, L Jasprizza

Round 2 - Saturday April 17, 1999 at Griffith Exies Oval 4.30pm

Griffith ...... 3.6 .. 8.11 .. 6.15 .. 12.19 (91)

Temora ..... 2.2 .. 4.4 .. 10.9 .. 15.12 (102)

Goals: Griffith: Shane Ruyg 6, Paul Eyles 3, Aaron Taylor, Matt Kenny, Myles Bunn

Temora: Chris Daniher 5, Robbie Harper 5, Lachlan Rowling 2, Scott Sinclair, Shannon Noll, Ken Fairman

Best: Griffith: Myles Bunn, Matt Waide, Dean Jamieson, Jake Maguire, Danny Beriman

Temora: Robbie Harper, Matt Derrick, Leigh Mills, David Drum, Lachlan Rowling, Ken Fairman

Reserves: Temora 16.15 (111) d Griffith 7.8 (50)

Goals: C Cassidy 3, P Aliendi, G Payne, D Sheather, J Maskell

Best: C Cassidy, J Maskell, P Brasier, M Clayden, C Frater, P Aliendi

Under 18: Griffith 30.22 (202)  d Temora 0.1 (1)

Goals: R Simpkin 7, G Minchin 6, S Rawle 5, S McClure 3, M Butcher 3, M Edwards 3, D Best 2, T Gallager 2, S Mitchell.  Best: M Edwards, L Jasprizza, J Harris, R Simpkin, M Flagg.

Round 3 - Saturday April 24, 1999 at Narrandera Sportsground 2.10pm

Narrandera ... 4.1 .. 7.5 .. 13.8 .. 18.13 (121)

Griffith ........... 3.2 .. 7.7 .. 11.8 .. 14.12 (96)

Goals: Narrandera: Antony Ljubic 8, Bill Hutchins 2, Tim Zak 2, Danny Litchfield, Chris Terlich, Dean Hopwood, Chris Smith, Grant Regan, Chris Walsh

Griffith: Paul Eyles 4, Scott Rawle 4, Shane Russell 2, Myles Bunn, Matt Edwards, Matt Pollock, Kevin Baxter

Best: Narrandera: Tim Zak, Pat Gribble, Stuart Hutchins, Chris Walsh, Antony Ljubic, Steven Murphy

Griffith: Jake Maguire, Scott Rawle, Matt Edwards, Shane Russell, Danny Beriman

Reserves: Narrandera 13.7 (85) d Griffith 9.6.60

Goals: G G Gullazzo 2, C Cassidy 2, K Duncan 2, M Duncan, G Collis, D Skehan

Best: T Butcher, G Kelson, S Spiers, J Maskell, N Flint

Under 18: Griffith 8.9 (57) d Narrandera 4.7 (31)

Goals: D Giorgi 2, M Duncan 2, G Minchin, K Webb, A Gardner, J Kite

Best: M Duncan, D Giorgi, L Jasprizza, S Mitchell, S McClure

Round 4 - Sunday May 2, 1999 at Griffith Exies Oval 2.10pm

Griffith ................. 0.4 .. 3.7 .. 6.10 .. 10.13 (73)

Leeton-Whitton ... 6.0 .. 8.6 .. 12.12 .. 17.17 (119)

Goals: Griffith: Shane Ruyg 4, Paul Eyles 2, Kevin Baxter, Danny Beriman, Aaron Taylor, Shayne Driscoll

Leeton-Whitton: Matt Sharman 5, Matt Robertson 2, Jason Gordon 2, Craig Howe 2, Lee Whelan, Travis Doyle, Darren Atkinson, Greg Bradshaw, Todd Henman, Peter Bloomfield

Best: Griffith: Shane Russell, Daniel Tuohey, Danny Beriman, Shayne Driscoll, Damien Scott

Leeton-Whitton: Lee Whelan, Darren Atkinson, Danny Baxter, Matt Sharman, Travis Irvin

Reserves: Leeton-Whitton 11.15 (81) d Griffith 3.7 (25)

Goals: D Sheather, C Cassidy, C Blanchard

Best: M Cameron, G Kelson, M Clayden, N Flint, S Spiers

Under 18: Leeton-Whitton 10.13 (73) d Griffith 8.10 (58)

Goals: M Duncan 3, A Poscoliero, J Nolan, P McCormack, B Leech, S Mitchell

Best: M Duncan, L Jasprizza, J Nolan, B Leach, R Frkovic

Round 5 - Saturday May 8, 1999 at Griffith Exies Oval 4.30pm

Griffith ................. 5.2 .. 12.9 .. 16.8 .. 17.10 (112)

Ganmain-GGM ... 6.4 .. 7.4 .. 9.6 .. 12.8 (80)

Goals: Griffith: Shane Ruyg 10, Mark Hildebrandt 2, Paul Eyles, Kevin Baxter, Tony Butcher, Matt Kenny, Matt Pollock

GGGM: Scott Crozier 3, Scott Lawton 2, Scott Hamblin, John Anderson, Brett Sanson, Troy Lenon, Doug Bruckner, Aaron Talbot, Brendan Kearney

Best: Griffith: Daniel Tuohey, Shane Ruyg, Rodney Duncan, Matt Kenny, Damien Scott, Kevin Baxter

GGGM: Scott Hamblin, Doug Bruckner, Scott Lawton, David Logan, Brandon Ryan

Reserves: Ganmain-GGM 12.8 (80) d Griffith 7.10 (52)

Goals: D Sheather 3, N Donnellan, D Galluzzo, C Cassidy, B Casenella

Best: S Spiers, T Spry, J Maskell, D Bannam, M Cameron

Under 18: Griffith 19.21 (135) d Ganmain-GGM 1.2 (8)

Goals: M Duncan 6, G Minchin 2, P Reed 2, S Mitchell 2, J Nolan, A Poscoliero, S Gash, K Webb, L Owen, P Kite, M Flagg

Best: M Duncan, P McCormack, G Minchin, P Kite, L Jasprizza, L Owen

Inter League (Nesbitt Trophy) - Saturday May 15, 1999 at Maher Oval

Riverina FL ... 12.13 (85)

Farrer FL .... 10.8 (68)

Round 6 - Sunday May 16, 1999 at Kindra Park 2.10pm

Coolamon ..... 5.8 .. 8.10 .. 12.11 .. 16.14 (110)

Griffith .......... 0.3 .. 0.9 .. 2.10 .. 5.13 (43)

Goals: Coolamon: Tim Morris 3, Jarrod Skidmore 3, Brett Nolte 3, Matt Hard 2, Brett Garrett 2, Greg Rudd, Wayne Weidemann, Sam Roberts

Griffith: Paul Eyles 2, Danny Beriman, Mark Hildebrandt, Kevin Baxter

Best: Coolamon: Wayne Weidemann, Rod O'Brien, Brett Nolte, Matt Hard, Andrew McCaig, Brett Garrett

Griffith: Rodney Duncan, Matt Kenny, Matt Pollock, Damien Scott, Tony Butcher

Reserves: Coolamon 15.12 (102) d Griffith 6.5 (41)

Goals: L Jasprizza 3, C Bretherton, D Skehan, A Taylor

Best: T Spry, D Skehan, D Dunn, S Spiers, L Jasprizza

Under 18: Griffith 16.16 (112) d Coolamon 1.7 (13)

Goals: G Minchin 6, D Best 4, S Rawle 2, S McClure 2, L Owen, B Ford

Best: M Edwards, T Gallagher, R Frkovic, L Owen, P McCormack

Round 7 - Sunday May 23, 1999 at Griffith Exies Oval 2.10pm

Griffith ............. 1.2 .. 2.4 .. 5.10 .. 9.14 (68)

Turvey Park .... 3.1 .. 7.3 .. 12.7 .. 13.11 (89)

Goals: Griffith: Shane Ruyg 3, Mark Hildebrandt 2, Kevin Baxter, Rodney Duncan, Danny Beriman, Shayne Driscoll

Turvey Park: Warren Sykes 6, Darren Wallett 2, Troy Maiden, Andrew Donaldson, Dale Isaac, Darren Bowden, Leigh Cameron

Best: Griffith: Damien Scott, Matt Kenny, Paul Eyles, Shane Russell, Jake Maguire

Turvey Park: Andrew Donaldson, Grant Bourne, Guy Weidemann, Warren Sykes, Andrew White, Cameron Barker

Reserves: Turvey Park 19.13 (127) d Griffith 8.8 (56)

Goals: C Cassidy 3, C Frater 2, M Johns 2, D Sheather

Best: C Cassidy, C Frater, S Collis, M Duncan, N Donnellan

Under 18: Griffith 11.10 (76) d Turvey Park 3.9 (27)

Goals: M Duncan 3, P Reed 2, G Minchin 2, B Leach, M Johns, P McCormack, R Simpkin

Best: M Duncan, S Mitchell, P McCormack, P Reed, M Flagg

Round 8 - Sunday May 30, 1999 at Robertson Oval 2.10pm

Wagga Tigers .... 3.4 .. 9.8 .. 11.13 .. 16.15 (111)

Griffith ................ 1.3 .. 1.4 .. 1.6 .. 2.7 (19)

Goals: Wagga: Corey Pavitt 7, Paul Noack 3, Steven Priest 2, Chris Jackson 2, Andrew Powell, Gavin Spinks

Griffith: Tom Spry, Aaron Taylor

Best: Wagga: Corey Pavitt, Steven Priest, Paul Noack, Nigel Brown, Aaron DeJong, Damon Hubbard

Griffith: Paul Eyles, Rodney Duncan, Matt Kenny, Greg Dreyer, Paul Brasier

Reserves: Wagga Tigers 25.7 (157) d Griffith 2.1 (13)

Goals: D Sheather, A Gifford

Best: N Donnellan, C Frater, L Irons, D Giorgi

Under 18: Wagga Tigers 6.10 (46) d Griffith 5.5 (35)

Goals: S Rawle 2, J Kite, L Owen, G Minchin

Best: L Condon, D Giorgi, M Duncan, P Reed, S Rawle

Round 9 - Sunday June 6, 1999 at Griffith Exies Oval 2.10pm

Griffith .................... 3.5 .. 6.8 .. 8.9 .. 12.13 (85)

Mangoplah-CUE ... 3.2 .. 3.3 .. 3.8 .. 4.12 (36)

Goals: Griffith: Paul Eyles 4, Cory Frater 2, Dominic Giorgi, Michael Johns, Phillip Rowston, Rodney Duncan, Matt Edwards, Mark Hildebrandt

MCUE: Ben Perkins, Brendan Roberson, Neil Lawson, Colin Sanbrook

Best: Griffith: Paul Eyles, Rodney Duncan, Michael Duncan, Paul Brasier, Dominic Giorgi, Cory Frater

MCUE: Chris Higgins, Brendan Roberson, Xavier Higgins, Colin Sanbrook, Mark Sanbrook

Reserves: Griffith 12.13 (85) d Mangoplah-CUE 3.4 (22)

Goals: S Ruyg 6, C Cassidy 3, M Duncan 2, P Reed, C Bretherton

Best: T Butcher, M Duncan, D Sheather, S Ruyg, N Donnellan

Under 18: Griffith 10.11 (71) d Mangoplah-CUE 0.1 (1)

Goals: G Minchin 4, M Duncan 4, L Owen, A Gardner

Best: M Duncan, S Mitchell, B Ford, R Simpkin, B Leach

 N.S.W. State Championship - Saturday June 12, 1999 at Monarch Oval, Macquarie Fields, Campbelltown 

Sydney FL ... 0.1 .. 4.1 .. 6.3 .. 8.5 (53)

Riverina FL .. 5.1 .. 6.4 .. 9.10 .. 12.13 (85)

Goals: Sydney: Shane Frederiksen 3, Chris Mahar 2, Ashley Thompson 2, Scott Tomlinson

RFL: Antony Ljubic 3, Matt Sharman 2, Brent Loughton 2, Robbie Harper, Steven Prest, Guy Weidemann, Pat Gribble, Andrew Priest

Best: Sydney: Chris Mahar, David Bull, Brendan McIntyre, Shane Bramley, Scott Tomlinson

RFL: Mark Stone, Ken Fairman, Pat Groibble, Robbie Harper, Steven Priest, Matt Sharman, Darren Cook.

Riverina FL: Pat Gribble (capt), Steven Priest (v-c), Darren Cook, Ken Fairman, Brent Loughton, Tom Gorham, Darren Atkinson, Guy Weidemann, Steven Schultz, Matt Sharman, Antony Ljubic, Andrew Priest, Jarrod Skidmore, Mark Mooney, Mark Hildebrandt, Mark Stone, Wayne Weidemann, Grant Regan, Jeremy Quade, Robbie Harper. Wayne Carroll (Coach).

Under 18: Riverina FL 7.17 (59) d Sydney FL 5.7 (37)

Goals: Sydney: Scott Richmond 2, Andrew Davis, Ben Hughes, Daniel Delooze

RFL: Matt McClure 3, Brett Garrett 2, Matt Carroll, Leigh Cameron

Best: Sydney: Scott Richmond, Ben Hodges, Lucas Teasdale, Ryan Talbot, Daniel Delooze

RFL: David Rava, Matt Carroll, Brett Garrett, Michael Duncan, Leigh Cameron, Brent Pocock

Riverina FL: David Rava (capt), Brett Powell (v-c), Dean Hopwood, Dean Neil, Grant Bourne, Leigh Cameron, Chris Kelly, Shane Russell, Colin Sanbrook, Steve Thompson, Michael Duncan, Matthew McDonald, Matt Carroll, Matt McClure, Andrew Friendlieb, Nathan McPherson, Brent Pocock, Brett Garrett, Matthew Lang, Trent Lang. Russell Durnan (coach), Greg Carroll (Assist Coach - Selector); Adrian Pavese (Selector).

Round 10 - Sunday June 20, 1999 at Griffith Exies Oval 2.10pm

Griffith ............................... 2.3 .. 7.5 .. 13.9 .. 16.11 (107)

East Wagga-Kooringal ... 4.1 .. 9.7 .. 12.8 .. 20.13 (133)

Goals: Griffith: Paul Eyles 8, Michael Duncan 3, Tom Spry 2, Michael Johns, Scott Rawle, Rodney Duncan

EWK: Jamie Charlton 7, Brent Loughton 6, Clint Campbell 3, Kent Butcher 2, Ryan Miller, Matt Morris

Best: Griffith: Paul Eyles, Shane Russell, Mark Hildebrandt, Damien Scott, Tom Spry, Michael Duncan

EWK: Jamie Charlton, Brent Loughton, Bruce Willett, Ryan Miller, Clint Campbell

Reserves: Griffith 11.10 (76) d East Wagga-Kooringal 10.8 (68)

Goals: S Ruyg 4, S Spiers 3, D Giorgi 2, N Donnellan, M Clayden

Best: S Spiers, T Butcher, D Dunn, N Donnellan, M Kenny, L Irons

Under 18: Griffith 16.8 (104) d East Wagga-Kooringal 4.2 (26)

Goals: G Minchin 3, S Mitchell 2, B Ford 2, M Edwards 2, P Reed, L Condon, K Webb, J Kite, P McCormack, L Jasprizza, D Giorgi

Best: L Jasprizza, R Frkovic, J Kite, P Reed, M Flagg

Round 11 - Saturday June 26, 1999 at Nixon Park 2.10pm

Temora ..... 3.0 .. 5.0 .. 9.4 .. 11.7 (73)

Griffith ..... 1.8 .. 8.11 .. 11.12 .. 14.16 (100

Goals: Temora: Chris Daniher 3, Scott Sinclair 2, Shannon Noll 2, Matt Derrick, Jim Davis, Robbie Harper, Ben Kotzur

Griffith: Paul Eyles 6, Shane Ruyg 3, Scott Rawle 2, Shayne Driscoll 2, short 2

Best: Temora: Chris Daniher, Lachlan Rowling, Rowan Rowling, Scott Sinclair, Leigh Mills

Griffith: Paul Eyles, Phillip Rowston, Tony Butcher, Scott Rawle, Cory Frater, Damien Scott

Reserves: Temora 16.17 (113) d Griffith 7.6 (48)

Goals: D Skehan 2, L Jasprizza 2, D Sheather, M Duncan, A Pavese

Best: M Bunn, G Kelson, L Jasprizza, D Dunn, D Sheather

Under 18: Griffith 25.25 (175) d Temora 0.1 (1)

Goals: S Mitchell 6, G Minchin 5, M Duncan 3, L Owen 3, J Nolan 2, P Reed 2, T Gallagher, D Giorgi, M Waide, B Ford

Best: K Webb, G Minchin, S Mitchell, L Owen, M Duncan

Round 12 - Sunday July 4, 1999 at Griffith Exies Oval 2.10pm

Griffith ........... 1.7 .. 4.10 .. 11.15 .. 13.21 (99)

Narrandera ... 2.3 .. 6.5 .. 6.11 .. 11.14 (80)

Goals: Griffith: Paul Eyles 4, Shane Ruyg 4, Michael Johns, Scott Rawle, Matt Kenny, Mark Hildebrandt, Shayne Driscoll

Narrandera: Antony Ljubic 6, Stuart Hutchins, Chris Terlich, Steven Rose, Tim Durnan, Tim Zak

Best: Griffith: Tony Butcher, Damienn Scott, Matt Kenny, Paul Eyles, Daniel Tuohey, Mark Hildebrandt

Narrandera: Pat Gribble, Grant Regan, Matthew Harrison, Danny Litchfield, Chris Walsh

Reserves: Griffith 10.6 (66) d Narrandera 6.8 (44)

Goals: Matt Bunn 2, M Edwards 2, L Jasprizza 2, M Clayden, M Duncan, N Flint, A McCashney

Best: Matt Bunn, L Irons, N Flint, L Jasprizza, D Sheather, J Barry

Under 18: Griffith 15.13 (103) d Narrandera 1.2 (8)

Goals: M Waide 4, D Best 3, M Duncan, D Giorgi, M Flagg, P Reed, M Butcher, J Harris, S Gash, P McCormack

Best: P McCormack, M Waide, M Flagg, M Duncan, J Harris

Round 13 - Sunday July 11, 1999 at Leeton Showground 2.10pm

Leeton-Whitton ... 7.2 .. 18.10 .. 23.12 .. 30.16 (196)

Griffith .................. 2.1 .. 4.2 .. 5.5 .. 8.6 (54)

Goals: Leeton-Whitton: Don Moran 7, Peter Bloomfield 6, Mick Fraser 5, Daryl Clayton 3, Danny Baxter 3, Travis Doyle, Matt Sharman, Shane Whelan, Brett Henderson, Darren Atkinson, Ty McGregor

Griffith: Mark Hildebrandt 2, Paul Eyles 2, Shayne Driscoll, Paul Brasier, David Dunn, Matt Pollock

Best: Leeton-Whitton: Danny Baxter, Danny Moran, Darren Atkinson, Peter Bloomfield, Travis Doyle

Griffith: Phillip Rowston, Daniel Tuohey, Shane Ruyg, Michael Johns, Scott Rawle

Reserves: Leeton-Whitton 11.9 (75) d Griffith 8.6 (54)

Goals: D Giorgi 3, C Cassidy 2, J Maguire, D Sheather, A Taylor

Best: M Clayden, O Brown, L Irons, D Giorgi, M Edwards

Under 18: Griffith 9.10 (64) d Leeton-Whitton 4.6 (30)

Goals: D Best 4, M Waide 2, L Owen 2, M Duncan

Best: J Maguire, M Edwards, L Owen, D Best, J Nolan

Round 14 - Sunday July 25, 1999 at Ganmain Sportsground 2.10pm

Ganmain-GGM ... 5.1 .. 13.4 .. 16.5 .. 23.6 (144)

Griffith ................. 2.2 .. 5.6 .. 8.10 .. 10.12 (72)

Goals: GGGM: Doug Bruckner 4, Scott Hamblin 3, Jamie Crozier 3, Shane Bloomfield 3, Rick Pritchett 3, John Lawton 2, Brad Smith 2, Greg Menzies 2, Brett Sanson

Griffith: Paul Eyles 5, David Dunn 2, Matt Kenny, Mark Hildebrandt, Matt Pollock

Best: GGGM: Shane Bloomfield, Scott Crozier, Rick Pritchett, Doug Bruckner, Troy Lenon

Griffith: Phillip Rowston, Tony Butcher, Damien Scott, Matt Kenny, David Dunn

Reserves: Ganmain-GGM 15.13 (103) d Griffith 4.8 (32)

Goals: D Jamieson 2, R Frkovic 2

Best: G Welsch, D Skehan, M Edwards, D Giorgi, P Kite

Under 18: Griffith 17.13 (115) d Ganmain-GGM 3.3 (21)

Goals: M Duncan 8, S Rawle 4, P Reed, T Gallagher, J Nolan, L Condon, B Ford

Best: G Minchin, L Condon, M Duncan, R Frkovic, S McClure

Round 15 - Sunday August 1, 1999 at Griffith Exies Oval 2.10pm

Griffith .......... 2.3 .. 6.3 .. 9.6 .. 11.10 (76)

Coolamon .... 3.5 .. 14.8 .. 19.11 .. 25.12 (162)

Goals: Grifith: Paul Eyles 3, Mark Hildebrandt 3, Michael Clayden 2, Rodney Duncan, Shane Russell, Paul Brasier

Coolamon: Greg Rudd 10, Sam Roberts 5, Tim Morris 2, Craig Drum 2, Brad Mattingly 2, Michael Suidgeest 2, Paul McKelvie, Jarrod Skidmore

Best: Griffith: Shane Ruyg, Phillip Rowston, Mark Hildebrandt, Luke Jasprizza, Matt Kenny

Coolamon: Wayne Weidemann, Jarrod Skidmore, Craig Drum, Greg Rudd, Michael Suidgeest, Sam Roberts

Reserves: Coolamon 14.12 (96) d Griffith 7.8 (50)

Goals: C Cassidy 2, D Jamieson, A Pavese, D Giorgi, K Duncan, S Rawle

Best: C Frater, N Donnellan, P Hunt, L Irons, D Skehan

Under 18: Griffith 13.20 (98) d Coolamon 2.4 (16)

Goals: S Rawle 7, G Minchin, S McClure, T Gallagher, A Gardner, S Mitchell, R Simpkin

Best: S Rawle, L Owen, G Minchin, M Edwards, T Gallagher

Round 16 - Sunday August 8, 1999 at Maher Oval 2.10pm

Turvey Park ... 3.3 .. 5.11 .. 8.13 .. 11.18 (84)

Griffith ............ 2.2 .. 3.2 .. 5.6 .. 6.8 (44)

Goals: Turvey Park: Guy Weidemann 5, Andrew White 2, Jarrod Hillier, Warren Sykes, Matt McClure, Shane Weidemann

Griffith: Shayne Driscoll 2, Phillip Rowston, Matt Edwards, Matt Pollock, Mark Hildebrandt

Best: Turvey Park: Blair Campbell, Andrew White, Guy Weidemann, Scott Rainbird, Russell Thomas, Warren Sykes

Griffith: Daniel Tuohey, Tony Butcher, Myles Bunn, Rodney Duncan

Reserves: Turvey Park 10.9 (69) d Griffith 1.1 (7)

Goals: A McCashney

Best: D Jamieson, S Collis, J Barry, P Hunt, G Welsch

Under 18: Griffith 4.1 (25) d Turvey Park 2.12 (24)

Goals: B Ford, K Bannam, S Rawle, A Poscoliero

Best: D Giorgi, L Condon, S Rawle, G Minchin, S Gash

Round 17 - Saurday August 14, 1999 at Griffith Exies Oval 4.30pm

Griffith ................ 3.2 .. 5.6 .. 5.11 .. 6.13 (49)

Wagga Tigers .... 4.2 .. 9.5 .. 11.5 .. 19.13 (127)

Goals: Griffith: Paul Eyles 2, Rodney Duncan 2, Phillip Rowston, Shane Russell

Wagga: Chris Jackson 6, Ray Willis 3, Dean Stone, Andrew Priest, Anthony Roy, Robbie Jackson, Paul Irvine, Nigel Brown, Mark Stone, Steven Schultz, Gavin Spinks, David Rava

Best: Griffith: Shane Ruyg, Damien Scott, Phillip Rowston, David Dunn, Rodney Duncan

Wagga: Chris Jackson, Dean Stone, Mark Stone, Mark Parmenter, Ray Willis, Ray Colvin

Reserves: Wagga Tigers 9.12 (66) d Griffith 6.8 (44)

Goals: D Sheather 2, D Jamieson, C Files, K Webb, P Hunt

Best: C Cassidy, D Jamieson, G Welsch, K Webb, D Skehan, N Simmonds

Under 18: Wagga Tigers 9.5 (59) d Griffith 6.9 (45)

Goals: K Bannam 3, L Owen, P Reed, S McClure

Best: L Owen, S Mitchell, K Bannam, D Giorgi, J Maguire

Round 18 - Sunday August 22, 1999 at Mangoplah Sportsground 2.10pm

Mangoplah-CUE ... 5.2 .. 6.3 .. 12.5 .. 13.8 (86)

Griffith ................... 7.3 .. 12.7 .. 13.7 .. 14.10 (94)

Goals: MCUE: Mick Byrne 3, Brad Roberson 3, Peter Byrne 3, Neil Lawson, Wayne Smith, David Pocock

Griffith: Shane Ruyg 7, Paul Eyles 3, Mark Hildebrandt, Shayne Driscoll, Simon McClure, Shane Russell

Best: MCUE: Chris Higgins, Brad Roberson, Orren Stephenson, Neil Lawson, Jamie Keenan

Griffith: Phillip Rowston, Shane Ruyg, Tony Butcher, Damien Scott, Rodney Duncan, David Dunn

Reserves: Mangoplah-CUE 14.10 (94) d Griffith 4. - (?)

Goals: D Jamieson, L Irons, L Jasprizza, D Beriman

Best: P Kite, L Irons, D Jamieson, G Welsch, D Skehan

Under 18: Griffith 11.12 (78) d Mangoplah-CUE 1.2 (8)

Goals: R Simpkin 4, M Waide 2, M Johns, J Harris, B Ford, P Reed, S Gash

Best: B Ford, S Mitchell, M Edwards, M Waide, M Johns

1999 RFL NETBALL Ladders

A grade: Turvey Park, Coolamon, Mangoplah-CUE, Temora, Wagga Tigers, Leeton-Whitton, Narrandera, Ganmain-GGM.

B grade: Coolamon, Turvey Park, Ganmain-GGM, Narrandera, Temora, Wagga Tigers, Leeton-Whitton, Mangoplah-CUE.

C grade: Turvey Park, Ganmain-GGM, Leeton-Whitton, Coolamon, Wagga Tigers, Narrandera, Temora.

Juniors U15's: Coolamon, Temora, Wagga Tigers, Turvey Park, Narrandera, Leeton-Whitton, Ganmain-GGM, Mangoplah-CUE.

Note: Netball ladder places taken before Round 17.

Qualifying Final - Saturday August 28, 1999 at Narrandera Sportsground

Leeton-Whitton ... 4.4 .. 6.8 .. 10.12 .. 13.12 (90)

Coolamon ............ 6.1 .. 9.2 .. 11.5 .. 14.10 (94)

Goals: Leeton-Whitton: Mick Fraser 4, Daryl Clayton 3, Tim Doyle, Don Moran, Peter Bloomfield, Jamie Broadbent, Lee Whelan, Matt Sharman

Coolamon: Greg Rudd 3, Matt Hard 2, Lew Roberts 2, Keith Hanna 2, Luke Maloney 2, Wayne Weidemann, Bryan Buchanan, Sam Roberts

Best: Leeton-Whitton: Matt Robertson, Jamie Broadbent, Andrew Hill, Danny Baxter, David Kidman

Coolamon: Jarrod Skidmore, Tim Morris, Brett Nolte, Rod O'Brien, Luke Maloney, Lew Roberts, Wayne Weidemann

Umpires: -------. Gate: $6659

Reserves: Turvey Park 10.10.70 v Coolamon 6.5.41

Under 18: Griffith 8.7 (55) d Turvey Park 5.8 (38)

Goals: Griffith: Dom Giorgi 3, Kane Bannam 2, Matt Flagg, Michael Duncan, Simon McClure,

Best: Griffith: Dom Giorgi, Luke Condon, Michael Duncan, Rick Frkovic

Elimination Final - Sunday August 29, 1999 at Robertson Oval

East Wagga-K. ... 2.4 .. 4.7 .. 11.9 .. 11.11 (77)

Turvey Park ........ 5.3 .. 9.8 .. 12.9 .. 19.15 (129)

Goals: EWK: Barry McLachlan 4, Brent Loughton 2, Mick Fabre 2, Mick McPherson, Terry Radford, Nathan McDonald

Turvey Park: Guy Weidemann 3, Matt McClure 3, Jarrod Hillier 3, Warren Sykes 3, Ben Harper 2, Andrew White, Shayne Weidemann, Daniel Toose, Russell Thomas, Matt Paul

Best: EWK: Tom Gorham, Kent Butcher, Mick Fabre, Brent Loughton, Joel Grieve

Turvey Park: Daniel Toose, Matt McClure, Scott Bourne, Matt Paul, Blair Campbell, Warren Sykes

Umpires: ------. Gate: $6668

Reserves: Temora 10.8 (68) d Leeton-Whitton 3.4 (22)

Under 18: Leeton-Whitton 7.10 (52) d Narrandera 7.5 (47)

First Semi Final - Saturday September 4, 1999 at Ganmain Sportsground

Leeton-Whitton ... 1.4 .. 3.7 .. 7.11 .. 10.17 (77)

Turvey Park.......... 1.3 .. 5.4 .. 7.6 .. 10.7 (67)

Goals: Leet-Whit: Tim Doyle 3, Brett Henderson 2, Matt Robertson, Glen Haase, Daryl Clayton, Michael Fraser, Danny Baxter

Turvey Park: Ben Harper 3, Guy Weidemann 2, Jarrod Hillier 2, Warren Sykes, Ray Adams, Matt McClure

Best: Leet-Whit: Darren Atkinson, Brett Henderson, Daryl Clayton, Matt Robertson, Tim Doyle, Ty McGregor

Turvey Park: Cameron Barker, Matt McClure, Dale Isaac, Daniel Toose, Ben Harper

Umpires: -------. Gate: $6489

Reserves: Temora 12.19 (91) d Coolamon 7.5 (47)

Unbder 18: Turvey Park 12.6 (78) d Leeton-Whitton 11.11 (77) A.E.T

Second Semi Final - Sunday September 5, 1999 at Robertson Oval

Wagga Tigers ... 2.3 .. 7.7 .. 9.9 .. 10.13 (73)

Coolamon ......... 1.2 .. 1.4 .. 1.5 .. 3.7 (25)

Goals: Wagga: Corey Pavitt 3, Chris Jackson 2, Steven Priest, Peter Morath, Nigel Brown, Anthony Roy, Paul Noack

Coolamon: Brett Garrett, Greg Rudd, Lew Roberts

Best: Wagga: Mark Stone, Dean Stone, Darren Cook, Steven Priest, Chris Jackson, Stephen Schultz, Ray Colvin

Coolamon: Joel Collins, Jarrod Skidmore, Matt Hard, Keith Hanna

Reserves: Turvey Park 13.14 (92) d Wagga 6.8 (44)

Umpires: -------- . Gate: $7375

Under 18: Griffith 10.9 (69) d Wagga Tigers 5.7 (37)

Goals: Griffith: Michael Duncan 3, Matt Waide 2, Scott Rawle 2, Rod Simpkin, Daniel Best, Kane Bannam

Best: Griffith: Simon McClure, Jeff Harris, Michael Duncan, Dom Giorgi, Scott Rawle

Preliminary Final - Sunday September 12, 1999 at Narrandera Sportsground

Coolamon ........... 4.3 .. 9.9 .. 13.12 .. 15.14 (104)

Leeton-Whitton ... 0.7 .. 5.8 .. 9.8 .. 11.11 (77)

Goals: Coolamon: Matt Hard 4, Lew Roberts 3, Sam Roberts 3, Michael Suidgeest 2, Paul McKelvie 2, Luke Maloney

Leet-Whit: Matthew Robertson 3, Tim Doyle 2, Danny Baxter 2, Daryl Clayton, Brett Henderson, Ben Lee, Matt Sharman

Best: Coolamon: Wayne Weidemann, Tim Morris, Jarrod Skidmore, Lew Roberts, Luke Maloney, Matt Hard

Leet-Whit: Danny Baxter, Brett Henderson, Daryl Clayton, Andrew Hill, Matt Sharman

Umpires: ------- . Gate: $11069

Reserves: Temora 13.8 (86) d Wagga Tigers 9.11 (65)

Under 18: Wagga 10.4 (64) d Turvey Park 6.11 (47)

Grand Final - Sunday September 19, 1999 at Narrandera Sportsground

Wagga Tigers ... 6.6 .. 7.11 .. 10.13 .. 11.14 (80)

Coolamon ......... 0.0 .. 4.3 .. 5.5 .. 9.8 (62)

Goals: Wagga: Peter Morath 3, Chris Jackson 2, Paul J Irvine 2, Andrew Priest, Mark Parmenter, Darren Cook, Dean Stone

Coolamon: Matt Hard 2, Brett Garrett 2, Lew Roberts 2, Alex Manley, Luke Maloney, Wayne Weidemann

Best: Wagga: Mark Parmenter, Steven Priest, Paul Noack, Darren Cook, Mark Stone, Chris Jackson, Dean Stone

Coolamon: Luke Maloney, Brett Nolte, Tim Morris, Sam Roberts, Jarrod Skidmore, Wayne Weidemann, Rod O'Brien

Wagga Tigers: Ray Colvin, Stephen Schultz, Warick Brown; Mark Parmenter, Darren Cook, Robbie Jackson; Nigel Brown, Paul Noack, David Rava; Chris Jackson, Gavin Spinks, Paul J. Irvine; Peter Morath, Corey Pavitt, Dean Stone; Andrew Priest, Steven Priest, Mark Stone; Tim Newton, Anthony Roy, Ray Willis

Coolamon: Leigh Drum, Rod O'Brien, Keith Hanna; Brett Nolte, Jarrod Skidmore, Tony Morris; Brett Garrett, Alex Manley, Luke Maloney; Sam Roberts, Lew Roberts, Craig Drum; Matt Hard, Greg Rudd, Michael Suidgeest; Andrew McCaig, Wayne Weidemann (c-c), Paul McKelvie; Joel Collins, Jacob O'Neill, Shaun Bradley

Umpires: Tim Beard, Pat O'Donoghue, Andrew Crook (RUA).   Gate: $21,274

Reserves: Turvey Park 16.21 (117) d Temora 4.5 (29)

Umpires: Dave Farrelly, Mark Gaskill (RUA)

Under 18

Wagga Tigers ... 3.1 .. 4.1 .. 5.2 .. 6.2 (38)

Griffith ................ 0.1 .. 2.1 .. 4.3 .. 6.8 (44)

Goals: Griffith: Matt Waide 2, Rod Simpkin 2, Kane Bannam 2

Best: Griffith: Jeff Harris, Matt Edwards, Michael Duncan, Matt Flagg, Scott Rawle

Griffith: Luke Condon, Rick Frkovic, Simon McClure; Tom Gallagher, Stephen Mitchell, Paul Kite; Leigh Owen, Mick Duncan (capt), Luke Jasprizza; Kane Bannam, Matt Waide, Paul McCormack; Jeff Harris, Scott Rawle, Matt Flagg; Jake Maguire, Dom Giorgi, Matt Edwards; Jonathan Nolan, Paul Reed, Rodney Simpkin, Daniel Best

Umpires: Craig Rogers, Robert Anderson (RUA)

Netball - A grade: Temora v Mangoplah-CUE; B grade: Turvey Park v Ganmain-GGM; C grade: Turvey Park v Coolamon; Juniors U15's: Coolamon v Temora

1999 RIVERINA FOOTBALL LEAGUE AWARDS

Seniors: Best & Fairest - Jim Quinn Medal

26 - Darren Atkinson (Leeton-Whitton); 18 - Tom Gorham (East Wagga-Kooringal); 17 - Danny Baxter (Leeton-Whitton), Darren Cook (Wagga Tigers); 16 - Wayne Weidemann (Coolamon); 15 - Robbie Harper (Temora); 14 - Chris Jackson (Wagga Tigers), Shayne Weidemann (Turvey Park); 13 - Chris Daniher (Temora), Paul Eyles (Griffith); 12 - Kent Butcher (East Wagga-Kooringal), Steven Priest (Wagga Tigers); 11 - Scott Lawton (Ganmain-GGM), Craig Drum (Coolamon); 9 - Luke Maloney (Coolamon), Scott Hamblin (Ganmain-GGM), Travis Doyle (Leeton-Whitton); 8 - Jamie Charlton (East Wagga-Kooringal), Brett Davis, Grant Regan (Narrandera), Daniel Toose (Turvey Park); 7 - Terry Radford (East Wagga-Kooringal), Brendan Kearney (Ganmain-GGM), Phillip Rowston (Griffith), Pat Gribble (Narrandera), Ken Fairman (Temora), Blair Campbell (Turvey Park); 6 - Matthew Hard (Coolamon), Tye McGregor, Matthew Robertson (Leeton-Whitton), Antony Ljubic (Narrandera); 5 - Paul McKelvie, Rod O'Brien (Coolamon), Michael McPherson (East Wagga-Kooringal), Stephen Murphy, Chris Smith (Narrandera), Ben Harper, Mark Mooney, Guy Weidemann (Turvey Park), Robbie Jackson, Paul Noack, Mark Parmenter, Dean Stone, Mark Stone (Wagga Tigers); 4 - Lew Roberts, Greg Rudd (Coolamon), Joel Grieve, Geoff Hopkins, Michael Kemp (East Wagga-Kooringal), Doug Bruckner, Scott Crozier, David Logan (Ganmain-GGM), Matthew Pyland, Brendan Roberson (Mangoplah-CUE), Matthew Derrick, Wade Fulham (Temora); 3 - Jamie Crozier (Ganmain-GGM), Shayne Driscoll, Mark Hildebrandt (Griffith), Peter Bloomfield, Daryl Clayton, Graeme Dale (Leeton-Whitton), Michael Byrne, Paul Byrne, David Pocock (Mangoplah-CUE), Ian Limbrick, Chris Walsh (Narrandera), Ben Kotzur, Jeremy Quade (Temora); 2 - Alex Manley, Andrew McCaig, Brett Nolte, Jarrod Skidmore (Coolamon), Ryan Miller (East Wagga-Kooringal), Brandon Ryan (Ganmain-GGM), Shane Ruyg (Griffith), Matthew Sharman (Leeton-Whitton), Chris Higgins (Mangoplah-CUE), Matthew Harrison (Narrandera), Leith Mills, Luke Rowling (Temora), Jarrod Hillier, Julien Nimmo (Turvey Park), Corey Pavitt (Wagga Tigers); 1 - Brett Garrett, Michael Goss (Coolamon), Brad Smith (Ganmain-GGM), Kevin Baxter, Matthew Kenny, Matthew Pollock, Daniel Tuohey (Griffith), Michael Fraser, David Meline (Leeton-Whitton), Xavier Higgins, Neil Lawson, Chris Pyland (Mangoplah-CUE), Stuart Hutchins, Jack Vearing (Narrandera), Robert Collins-Roe, Simon Francis (Temora), Andrew Donaldson, Vince Hennessey, Dale Isaac, Matthew McClure, Darren Wallett, Andrew White (Turvey Park), Andrew Priest, Gavin Spinks (Wagga Tigers).

Reserves - Frank Gaynor Medal

18 - Ben Nimmo (Turvey Park); 17 - Joey Longford (Leeton-Whitton), Anthony Lyons (Wagga Tigers); 15 - Aaron Talbot (Ganmain-GGM), Darren Cole (Mangoplah-CUE); 11 - Craig Lenon (Ganmain-GGM); 10 - Jason Mattingly (Coolamon), Ken McPherson (East Wagga-Kooringal), Brett Dole (Ganmain-GGM), Robbie Meyers (Turvey Park). Griffith players to receive votes were: 7 - Craig Bretherton; 5 - Jason Maskell; 4 - Tony Butcher, Michael Clayden; 3 - Luke Irons, Simon Spiers; 2 - Matthew Bunn, Colin Cassidy, Matthew Kenny, Glen Welsch; 1 - David Dunn, Corey Frater, Andrew Gifford, David Sheather.

Under 18 - Lou Brown Medal

23 - Rod Shaw (Turvey Park); 18 - Jamie Hard (Coolamon); 16 - Matt Carroll (Turvey Park); 15 - Dominic Giorgi (Griffith); 12 - Michael Duncan (Griffith); 11 - Danny Bromham (East Wagga-Kooringal), Craig Purtell (Leeton-Whitton); 10 - Dean Fraser (Leeton-Whitton), Courtney Sullivan (Narrandera). Other Griffith players to receive votes were: 9 - Scott Rawle; 7 - Jeff Harris; 6 - Rodney Simpkin; 4 - Stephen Mitchell; 3 - Matthew Edwards, Jake Maguire, Paul Reed, Matthew Waide; 2 - Luke Jasprizza, Matthew Flag, Leigh Owen; 1 - Ben Ford, Tom Gallagher, Simon McClure.

Seniors: Top Goalkickers (h/a) - Stewart Fraser Trophy

86 - Antony Ljubic (Narrandera); 60 Jamie Charlton (East Wagga-Kooringal); Brent Loughton (East Wagga-Kooringal); 59 - Michael Fraser (Leeton-Whitton); 52 - Robbie Harper (Temora); 49 - Paul Eyles (Griffith); 45 - Jarrod Hillier (Turvey Park); 42 - Corey Pavitt (Wagga Tigers); 38 - Chris Jackson (Wagga Tigers); 38 - Shane Ruyg (Griffith).

Reserves (Griggs Trophy): 65 - Dustin Brown (Turvey Park);    Under 18 (Dalco Trophy): 59 - Matthew McClure (Turvey Park).

Club Championships: Wagga Tigers

Netball: Best & Fairest

A grade: Kate Fixter (Coolamon);  B grade: Carlie Wood (Ganmain-GGM);

C grade: Lisa Carroll (Wagga Tigers;   Juniors: Lauren Powell (Narrandera).

Miss RFL Girl of the Year

Winner: Angela Drum (Wagga Tigers); Runners-up: Alex Moses (Coolamon) & Rachael Hamblin (Ganmain-GGM).

1999 GOALS - RESERVES & UNDER 18's GRADES

Reserves: Paul Aliendi 2 / 1, Dennis Bannam 2 / 0, Justin Barry 3 / 0, Danny Beriman 1 / 0, Scott Blanchard 4 / 1, Paul Brasier 1 / 0, Craig Bretherton 18 / 2, Owen Brown 2 / 0, Nathan Brand 1 / 0, Matthew Bunn 4 / 2, Matthew Butcher 1 / 0, Tony Butcher 3 / 0, Mark Cameron 4 / 0, Ben Casanello 1 / 1, Colin Cassidy 13 / 16, Michael Clayden 6 / 3, Glenn Collis 4 / 1, Scott Collis 12 / 0, Matthew Edwards 3 / 0, John Dale 1 / 0, Trent Demarco 1 / 0, Nick Donnellon 9 / 2, Shayne Driscoll 1 / 0, Michael Duncan 9 / 5, David Dunn 7 / 0, Matthew Edwards 3 / 2, Glenn Faganello 1 / 0, Christian Files 6 / 1, Louis Flint 1 / 1, Nathan Flint 14 / 1, Ben Ford 2 / 0, Cory Frater 5 / 2, Rick Frkovic 1 / 2, Tom Gallagher 1 / 0, Damien Galluzzo 9 / 3, Stan Gash 1 / 0, Andrew Gifford 7 / 1, Dominic Giorgi 5 / 6, Ulrich Grey-Smith 1 / 0, Jeffrey Harris 3 / 0, Peter Hunt 16 / 1, Ron Irvin 2 / 0, Luke Irons 17 / 0, Dean Jamieson 5 / 5, Luke Jasprizza 3 / 7, Michael Johns 1 / 2, Grant Kelson 14 / 0, Matthew Kenny 2 / 0, Paul Kite 5 / 0, Ben Leach 2 / 0, Jake Maguire 1 / 1, Jason Maskell 6 / 1, Andrew McCashney 2 / 2, Simon McClure 1 / 0, Craig McDermott 2 / 0, Garry Minchin 1 / 0 , Jonathon Nolan 6 / 0, Leigh Owen 1 / 0, Adrian Pavese 13 / 2, Gregg Payne 5 / 1, Scott Rawle 4 / 1, Paul Reed 2 / 1 , Shane Ruyg 2 / 10, Dominic Sergi 1 / 0, David Sheather 13 / 13, N Simmonds 1 / 0, Dominic Skehan 9 / 3, Robert Skewes 4 / 0, Nathan Smith 1 / 2, Simon Spiers 15 / 3, Tom Spry 9 / 0, Peter Steer 1 / 1, Aaron Taylor 4 / 2, Glenn Vaccari 1 / 0, Kurt Webb 2 / 0, Glenn Welsch 10 / 0. Coach: Craig Bretherton

Under 18: Kane Bannam 8 / 15, Daniel Best 8 / 15, Chris Blanchard 2 / 2, T Brindley 2 / 0, Matthew Butcher 10 / 4, Luke Condon 10 / 2, Mick Duncan (capt) 15 / 35, Matthew Edwards 16 / 6, David Elston 10, Matthew Flagg 21 / 4, Ben Ford 14 / 7, Rick Frkovic 18, Tom Gallagher 17 / 6, Ashley Gardner 7 / 3, Dominic Giorgi 17 / 13, Jeffrey Harris 15 / 2, Luke Jasprizza 18 / 1, Michael Johns 2 / 2, Paul McCormack 21 / 4, Stan Gash 17 / 4, Jonathan Gifford 3 / 0, Jamie Kite 12 / 2, Paul Kite 15 / 1, Ben Leach 15 / 2, Jake Maguire 7 / 0, Simon McClure 16 / 9, Garry Minchin 20 / 36, Stephen Mitchell 18 / 15, Jonathan Nolan 20 / 5, Leigh Owen 17 / 9, Adrian Poscoliero 9 / 3, Scott Rawle 11 / 25, Paul Reed 20 / 11, Rodney Simpkin 15 / 24, Ben Wade 2 / 0, Matthew Waide 8 / 18, Kurt Webb 6 / 3. Coach: Adrian Pavese.

1999 GRIFFITH AUSTRALIAN FOOTBALL CLUB AWARDS

Friday, 8th October, 1999 at Griffith Ex-Servicemen's Club

Major Sponsor: Griffith Ex-Servicemen's Club

FOOTBALL

Senior grade

Best & Fairest: Phillip Rowston

Runner-up: Damien Scott

Most Consistent: Tony Butcher

Most Improved: Michael Johns

Best Utility (Ferg King Memorial): Shane Russell

Most Goals Kicked (Brian Files Memorial): Paul Eyles

Coach’s Award: Rodney Duncan

Reserve grade

Best & Fairest: Simon Spiers

Runner-up: Cory Frater

Most Consistent: Luke Irons

Most Improved: Glenn Welsch

Best Utility: Peter Hunt

Most Goals Kicked (Brian Files Memorial): Colin Cassidy

Coach’s Award: Grant Kelson & Adrian Pavese

Under 18's

Best & Fairest: Michael Duncan

Runner-up: Paul McCormack

Most Consistent: Matthew Edwards

Most Improved: Rick Frkovic

Best Utility: Matthew Flagg

Best in Finals: Simon McClure

Most Goals Kicked (Brian Files Memorial): Garry Minchin

Coach’s Award: Keith Mitchell

Most Promising Player (Ronnie Williams Memorial): Leigh Owen

Encouragement Award (Fred Owen Memorial Shield): Luke Condon

Rookie of the Year (Gloria Butcher Memorial): Dominic Giorgi

SPECIAL AWARDS

Most Conscientious Player/Clubperson (Joan Hicks Memorial): Damien Scott

Club Person of the Year (Bill Simmons Memorial): Raymond Jiggins & Leanne Scott

Life Membership: Greg Wade

1999 SENIOR DEBUTS & FINAL SENIOR GAMES / GOALS

Debuts: Kevin Baxter, Danny Beriman, Nick Donnellon, Shayne Driscoll, David Dunn, Paul Eyles, Cory Frater, Dominic Giorgi, Jeffrey Harris, Mark Hildebrandt, Peter Hunt, Luke Jasprizza, Michael Johns, Jake Maguire, Simon McClure, Paul McCormack, Jonathan Nolan, Matthew Pollock, Scott Rawle, Paul Reed, Rodney Simpkin, Simon Spiers, Tom Spry, Shane Treacy, Matthew Waide

Final Games / Goals: Kevin Baxter (8 / 8), Paul Brasier (14 / 2), Tony Butcher (46 / 15), Mark Cameron (23 / 2), Michael Clayden (5 / 2), Nick Donnellon (2 / 0), Shayne Driscoll (14 / 8), David Dunn (7 / 3), Matthew Edwards (8 / 3), Paul Eyles (16 / 49), Cory Frater (6 / 2), Mark Hildebrandt (18 / 15), Luke Jasprizza (3 / 0), Paul Kite (9 / 0), Paul McCormack (1 / 0), Jonathan Nolan (1 / 0), Matthew Pollock (18 / 5), Scott Rawle (6 /9), Paul Reed (1 / 0), Tom Spry (3 / 3), Aaron Taylor (9 / 3), Shane Treacy (1 / 0).