top of page

 1968 SEASON 
Click on 1968 season to return

1968 SOUTH WESTERN DISTRICT FOOTBALL LEAGUE AWARDS

First Grade: Best & Fairest - Gammage Medal

27 - Ian Crewes (Ardlethan); 24 - Bob Little (Whitton); 18 - Jim Bloomfield (Narrandera); 16 - Tom Carroll (Grong Grong-Matong); 14 - John Kew (Coolamon), Robbie Nolan (Turvey Park); 13 - Phil Gehrig (Ganmain), Sid Robins (Griffith); 12 - Ricky Quade (Ariah Park-Mirrool), Geoff Sharp (Narrandera); 11 - Gerald Bradley (Coolamon); 10 - Ron O'Neill (Griffith), Greg Sheather (Grong Grong-Matong); 9 - Ray Stevens (Narrandera); 8 - Neville Anderson (Ariah Park-Mirrool, Kevin Kirkpatrick (Griffith), John Shearer (Turvey Park); 7 - Lance Crocker, Coolamon), Barney McKellar (Coolamon), Kevin Coleman (Grong Grong-Matong); 6 - Roy Inglis (Ardlethan), Garry Carroll (Ganmain), John Foley, Geoff Martin (Griffith), Ken McGowan (Leeton), Bruce Lang (Whitton); 5 - Bill Thripp (Ardlethan), Russ Turner (Ganmain), Darryl Collis (Griffith), Merv Sellars (Grong Grong-Matong), Lloyd Pilkington (Whitton); 4 - Barry Rist, Fred Thompson (Ardlethan), Phillip Curtis (Coolamon), Frank Gumbleton, Bruce Irvine (Ganmain), Peter Box, Tex Collier (Grong Grong-Matong), Don Allen, Max Kruse, Jim Lyons (Leeton), Colin Male (Narrandera), Barry Conway (Turvey Park); 3 - Allan Bounds, Bill Connors (Ardlethan), Vernon Drake, Jim Prentice, Noel Walker (Ariah Park-Mirrool), Brian Bradley (Coolamon), Terrence Carroll, Will Kember, Terry Lenon, Bill McCaig, Ross Reiher, Alan Tipping (Ganmain), Don Best, Bill Biron, John Scott, Roger Thom (Griffith), Ken Evans, Dennis Heathcote, Lyle McPherson, Pat Walsh (Grong Grong-Matong), Ross Elwin (Leeton), Noel Anderson, Cecil Lyons, Ron Wilson (Narrandera), Rex Burge, Jock Currie (Turvey Park), John Fitzpatrick, Richard Milne, Geoff Tuckett (Whitton); 2 - Jim Bonny, B. M. Carroll, N. White (Ardlethan) Bruce Baker, Geoff Seymour (Ariah Park-Mirrool), Bruce Lucas, Kevin Maloney, Ray Pieper (Coolamon), Graham Buchanan, Dan Carroll, Des Carroll, Jim Winnel (Ganmain), Frank Conlan (Griffith), Bruce Bryon, Ian Ferguson, Terry Walsh (Grong Grong-Matong), Len Clare, Alan Dudley, Pat Dunn, Bruce Reid, Allan Waters, David Waters (Leeton), Ken Forbes, Brian Waller, Bruce Waters (Narrandera), Tim Morris, Noel Bates (Turvey Park), Joe DeMamiel, Jock Kenny (Whitton); 1 - Karl Wall (Ardlethan), Bill Brooks, Terry Noack (Ariah Park-Mirrool), Vince Maloney (Coolamon), Jim McCaig (Ganmain), Reg Higgins (Griffith), Keith Ceely (Grong Grong-Matong), Lou Alchin, Jim Kidman, Des Lyons, Chris Pilgram (Leeton), Eric White (Turvey Park), John Gavel, Brian Preston, Ted Reynolds, Bob Thompson (Whitton).

Second Grade - Lanham Trophy

20 - Barrie Logan (Ganmain); 19 - John Stout (Ardlethan); 17 - Richard Ryan (Grong Grong-Matong), 12 - John Ryan (Ardlethan); 10 - E Slater (Turvey Park). Griffith players to receive votes were: 5 - David Hall, Grant Luhrs, Mick Newman, Gary Owen, Colin Phillis, Ray Smith; 4 - Les Hodson; 3 - Max Eldridge, Angelo Maloni, Harry Moses, John Peters, Ray Schodde, Joe Whyte; 2 - John Higgins; 1 - Bob Carroll, Dennis Dreyer.

Third Grade - Petts Trophy

17 - Tony Crouch (Ganmain); 13 - Stephen Margosis (Narrandera); 11 - Graeme Woolnough (Ganmain); 10 - Len McCallum (Narrandera), Greg Allen (Turvey Park). Griffith players to receive votes were: 5 - Mervyn Brill, Denis Tyndall; 4 - Jim Riggs; 3 - Graeme Rennie; 2 - Ross Ford, Trevor Reed, Robert Wilson; 1 - Geoff Reed, Ian Wade.

 

First Grade: Top Goalkickers (h/a) - Kiesling Trophy

114 - Ron O'Neill (Griffith), 93 - Ricky Quade (Ariah Park-Mirrool), 61 - Roy Inglis (Ardlethan), 54 - Frank Gumbleton (Ganmain), 53 - Greg Sheather (Grong Grong-Matong), 50 - Rex Burge (Turvey Park), 47 - Jim Prentice (Ariah Park-Mirrool), 47 - Geoff Sharp (Narrandera), 45 - Bob Little (Whitton), 44 - Phil Gehrig (Ganmain), 37 - Gerald Bradley (Coolamon), 35 - Allan Taylor (Ardlethan), 33 - Kevin Fruend (Coolamon), Noel Anderson (Narrandera), 31 - Tom Carroll (Grong Grong-Matong), 29 - Phillip Curtis (Coolamon), 27 - Alan Tipping (Ganmain), 26 - Jim Lyons (Leeton), 24 - Vernon Drake (Ariah Park-Mirrool), John Scott (Griffith), 23 - Bruce Waters (Narrandera), 22 - Bill Connors, Ian Crewes (Ardlethan), Ross Reiher (Ganmain), 21 - Ian Ferguson (Grong Grong-Matong), Ferg Crawford (Turvey Park), 20 - Kevin Kirkpatrick (Griffith), Terry Walsh (Grong Grong-Matong), 19 - Bruce Irvine (Ganmain), Barry Angrove (Ganmain).

Second Grade - Griggs Trophy

64 - Peter Carroll (Ganmain); 38 - John Harrison (Narrandera), 36 - Brian Crozier (Ganmain), 33 - Peter Manglesdolf (Ganmain).

Third Grade - Quinn Trophy

21 - Darryl Meagher (Narrandera), 13 - Wayne Mathieson (Narrandera), 12 - Gary Gardner (Griffith).

bottom of page